Nibe İsveç Toprak Su Kaynaklı Isı Pompası

Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  ısı pompası nedir? 

Toprak kaynaklı ve su kaynaklı ısı Pompası;  doğalgaz veya diğer fosil yakıtları  kullanmadan binalarda ısıtma,  soğutma ve sıcak kullanım suyu sağlayan  cihazdır.  Isı pompaları, yeraltındaki  doğal enerjiyi  kullanarak  ısıtma ve soğutma yapar.   Avrupa, Amerika ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde geliştirilmiş ve çok başarılı olarak yıllardır uygulanmaktadır.  

 

Isı pompaları fosil yakıtlara bağımlı kalmadan güvenli ve sağlıklı ısınma sağlamak üzere kullanılırlar.   Isı pompaları  fosil yakıt tüketmedikleri  için zehirli gaz çıkışları yoktur, dolayısıyla  bacaya ihtiyaç duymazlar.

 

Isı pompaları enerji aldıkları ortama göre isimlendirilirler:

 

Su kaynaklı ısı pompaları enerjilerini dere, kanal, kuyu, deniz, göl gibi su kaynaklarından absorbe ederler.   Su kaynaklı ısı pompaları kullandıkları suyun sıcaklığını absorbe edip suyu geri bırakırlar.  Bu işlem sırasında suyu tüketmezler  ve kirletmezler.  

 

Isı pompasının çalışması için, yaygın inanışın tersine,  sıcak su gerekmez.  Su kaynağının (on)10 C ile (onbeş)15 C  arasında olması yeterlidir.   Isıtılacak veya soğutulacak binaya  yakın bir su kaynağı olması durumunda,  kaynaktan alınan su ısı pompasından geçirilerek geri bırakılır.   Bu su kirletilmez ve tüketilmez,  Böylece su kaynaklarına zarar verilmemiş, yeraltı su dengesi bozulmamış olur. 

 

Eğer su kaynakları yoksa, bu durumda Toprak Kaynaklı ısı pompası kullanılır.   Yeraltı toprak sıcaklığı da yaklaşık 13-14 C civarında olduğundan, ısı pompası için yeterli bir enerji  kaynağıdır.   Toprak kaynaklı ısı pompası için toprak altına borulama sistemi  yerleştirilir. 

 

Bölgenizde hangi sistemin en uygun olduğunu belirlemek için firmamızı arayabilirsiniz. 

 

Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  Isı Pompalarının Özellikleri:

• Doğayı Kirletmez

• Sessiz Çalışır

• Çevre Dostudur

• %80′e varan Enerji Tasarufu sağlar

• Sağlıklı ve Konforludur

• Her Binaya Uygulanabilir

• Cazip Satınalma Koşulları ile sahip olabilirsiniz. 

 

Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  Isı Pompaları çok gelişmiş bir İnvertör yazılımı sayesinde en düşük enerjiyi harcayarak en yüksek ısıtma gücünü sağlarlar.  Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  ısı pompalarında verim yüksekliği, kapsamlı bir invertör yazılımı sayesinde sağlanır.  Şöyle ki; öncelikle yumuşak kalkış sayesinde kompresör tüketimi en düşük seviyede tutulur.  Ayrıca, toprak kaynaklı ve su kaynaklı  ısı pompaları sayesinde tam olarak kullanıcının oda termostatından girdiği sıcaklık sağlanır.  Ne fazla, ne az.  Böylece; toprak kaynaklı ve su kaynaklı ısı pompalarımız tam gerektiği kadar enerji tüketir.  

 

Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  ISI POMPALARI

 

• Isı pompası doğaya ve insan sağlığına zarar veren hiçbir gaz çıkarmaz.

• Fosil yakıt tüketen sistemlerdeki gibi CO2 gazı çıkarmaz.

• Yakıt kullanılan sistemlerde karşılaştığımız global ısınmaya neden olan sera gazı etkisi, ısı pompası sistemlerde yoktur. •

Isı pompası borularında ısıyı taşımak için sağlığa zararsız bir gaz olan R410A kullanılmaktadır.  R410A gazı, piyasadaki diğer ısı pompalarında kullanılan R407 C gazına göre ısı değişimleri karşısında çok daha kararlıdır.   

Isı Pompasının hangi cins topraktan ne kadar enerji taşıyabileceği  Alman VDI 4640 Standartında  detaylıca belirtilmiştir.    Buna göre;  örneğin  sert taş zeminde yapılacak sondajın her bir metresinde 50-60 watt ısı elde edilebilmektedir. 


ISI POMPASI GÜVENLİ VE SAĞLIKLIDIR

Isı pompaları çok güvenli sistemlerdir.

• Yakıt ve yakıt deposu bulundurmaz. Yerleşim alanınız içinde patlama yada yanma riski yoktur.

• Isı pompası içinde kullanılan akışkan yanıcı değildir ve zehirsizdir.

• CO2 veya benzeri zararlı hiçbir gaz çıkarmaz

• Baca ve atık gaz çözümü gerektirmez

 

ISI POMPASI UZUN ÖMÜRLÜDÜR

• Scroll teknolojisi sayesinde Isı Pompalarımız uzun ömürlüdür.

• Isınma tesisatında pistonlu kompresörlere kıyasla %65 daha az hareketli parça bulunması bu uzun ömrü garantileyen etmenlerden birisidir

• Çok daha fazla Ekonomik ve Tasarrufludur

• Gaz, akaryakıt yada herhangi bir fosil yakıt gerektirmez. (Yakıt gideri yoktur.)

• Bedava güneş enerjisi kullanılıyor.

• İşletim masrafları, diğer bütün sistemlere kıyaslandığında min. değere sahiptir. Gerekli enerjinin %18 ‘i elektrik enerjisinden, kalanı toprak altındaki doğal sıcaklıktan karşılanır.

 

Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  ISI POMPASI KULLANIMI KOLAYDIR,  SİZE SADECE KEYFİNİ ÇIKARMAK KALIR

• Bakım gerektirmeyen bir işletim sistemidir

• Enerji tedarikine bağımlı değildir.

• Uzaktan bakım özelliği sayesinde yerinde servis hizmetini büyük oranda ortadan kaldırır, çünkü ısı pompasındaki ayarlar doğrudan doğruya firmamız tarafından yapılabilmektedir (istek üzerine)

• Uzaktan erişim modülü ile dünyanın her yerinden yönetilebilmektedir

 

Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  Isı Pompası Nerelerde Kullanılır?

Isı Pompalarımız; her türlü kapalı mekanda en konforlu ısıtma ve soğutma çözümleri için geliştirilmiştir.

Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  Isı Pompası;

Konutlar,  Oteller

İşyerleri

Hastaneler

Hava Alanları

Alışveriş Merkezleri

Fabrikalar

Soğuk Hava Depoları

Besihaneler / Çiftlikler

Spor Kompleksleri

Havuz Kompleksleri ve Seralarda çok verimli olarak  kullanılmaktadır.

 

Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  Isı Pompaları Soğutma Amaçlı Kullanılabilir mi?

 

Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı   ısı pompaları, ısıtmada gösterdiği eşsiz performansı sadece tek tuşa basarak soğutmada da göstermektedir.  Üstelik; ters çevrim ile soğutma yaptığından çok yüksek verimle, yani  çok düşük enerji tüketerek soğutma yaparlar.  Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  ısı pompaları pasif ve aktif soğutma yaparlar. 

 

Pasif soğutma, ılıman iklimli bölgelerde Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı  ısı pompaları  ile çok düşük enerji tüketimi ile yapılan bir yeni uygulamadır.   Yazları çok sıcak geçen bölgelerde ise Nibe İsveç Toprak ve Su Kaynaklı ısı pompalarının aktif soğutma özelliği kullanılır. 

 

Böylece kışın yaşadığınız mekanın her köşesi ısı pompası ile ısıtılırken,  yazın da soğutularak hayatınıza keyif katacaktır.

 ISI POMPALARIYLA İLGİLİ ÇOK SORULAN SORULAR


Toprak Kaynaklı Isı Pompası nedir ?

Toprak kaynaklı ısı pompası, evleri veya iş yerlerini ısıtmak için, topraktaki ısı enerjisini içeri taşıyan elektromekanik bir cihazdır. Topraktaki doğal ısı depolama kabiliyetini kullanan ısı pompası; kışın toprak ısısını içeri taşıyıp iç mekanları ısıtırken, yazın ise bu döngüyü tersine çevirerek soğutma yapar.

Toprak Kaynaklı Isı Pompası nasıl çalışır ?

Herhangi bir ısı pompası, ısı enerjisini bir yerden diğerine taşır. Evlerdeki buzdolabı da aynı prensibe göre çalışır. Toprak kaynaklı ısı pompaları; toprak veya yeraltı suyunda depolanan ısı enerjisini çeker ve bu enerjiyi eve, işyerlerine, vs. transfer eder.

Isı, yer ile ev arasında nasıl transfer edilir ?

Yerin, ısı enerjisini absorbe etme ve depolama kabiliyeti vardır. Isı, yerden bir sıvıya (örneğin antifriz eriyiğine) alınır ve bir ısı değiştiricisinden geçerek ısı pompasına basılır. Isı pompasında, sıkıştırma ve buharlaştırma çevrimiyle ısısı yükseltilir ve evin yerden ısıtma sistemine verilir. Yazın, bu işlem tersine olur ve evin içindeki ısı çekilerek sıvıyla yere transfer edilir.

Toprak kaynaklı ısı pompalarıyla hem ısıtma hem soğutma yapılabilir mi?

Bir ısı pompasını çok yönlü yapan özelliklerden biri, ısıtma ve soğutmayı yapmasıdır. Bu; oda içindeki termostatın düğmesinin kolayca çevrilmesiyle olabileceği gibi isteğe bağlı olarak otomatik olarak da yapılabilir. Yazın soğutma modunda, toprak kaynaklı ısı pompası, ısıyı odanın içinden alır ve yeraltı suyu veya toprak ısı değiştiricisi yardımıyla yere transfer eder

Isıtma ve soğutma serpantinlerinin (ısı değiştiricilerinin) ayrılmasına gerek var mıdır ?

Hayır, gerek yoktur. Aynı ısı değiştiricisi, her ikisi için kullanılır. Isıtmadan soğutmaya geçildiği veya tam tersi olduğu zaman, ısı akışı basitçe ters çevrilir.

Yeraltındaki boru sistemi gerçekten çalışır mı?

Yeraltına gömülen boru veya yer altı ısı değiştiricisi, ısı pompası teknolojisindeki en fazla teknik ilerlemedir. Isı enerjisinden yararlanmak için, yeraltına boruyu gömmek, 1940’lı yıllarda başlamıştır. Bununla beraber, son 10 yıldır yeni ısı pompası tasarımları ve iyileştirilmiş boru malzemeleri, toprak kaynaklı ısı pompalarını en verimli ısıtma ve soğutma sistemleri kılmak için kombine edilmiştir.

Isı Pompası Prosesinin mekanizması nasıldır ?

Isı pompası terimini tanımasa bile, bir buzdolabı veya klima cihazı olan birisi, ısı pompasının işletmesini görmüştür. Bu makinalar, ısı üretmekten öte, mevcut ısıyı alır ve bu ısıyı daha düşük sıcaklıktaki bir yerden daha yüksek sıcaklıktaki bir yere taşırlar (bundan ötürü, “ısı pompası” terimi kullanılır). Buzdolaplarının amacı; soğutma yapmaktır. Isı pompaları ise aynı zamanda, ısıtma için ısıyı, düşük bir sıcaklık kaynağından daha yüksek sıcaklıktaki bir hacme taşırlar.

Örneğin; hava kaynaklı bir ısı pompası, ısıyı dış havadan alır ve bu ısıyı iç ortama verir. Isı kaynağı toprak veya yeraltı suyu olmak üzere, toprak kaynaklı ısı pompası da aynı şekilde çalışır. Düşük sıcaklıktaki ısının 38 °C nin üstüne çıkarılması ve bunun içeriye transfer edilmesi; buharlaşma, sıkıştırma, yoğuşturma ve genişleme çevrimini gerektirir.

Bir soğutucu akışkan, ısı pompası çevriminde dolaşan iş yapan akışkan olarak kullanılır. Bu çevrim, soğuk soğutucu akışkanın ısı değiştiricisinden (buharlaştırıcı) geçmesiyle ve düşük sıcaklıktaki kaynaktan (yer altı ısı değiştiricisinden sıvı) ısının yutulmasıyla başlar. Soğutucu akışkan, yutulan ısıyla buharlaşır, bundan sonra, gaz soğutucu akışkan, elektrikle çalışan bir kompresörden geçer. Burada, soğutucu akışkanın basıncı artırılarak, sıcaklığı 82 °C nin üzerine çıkarılır. Daha sonra, gaz; ısının çekildiği ve yaklaşık olarak 43 °C sıcaklıkta eve pompalandığı bir soğutucu akışkan/hava ısı değiştiricisinde dolaştırılır. Isı kaybı olduğu zaman, soğutucu akışkan sıvıya dönüşür. Sıvı, bir genişleme vanasından geçerken soğutulur ve işlem tamamlanır. İklimlendirme yapmak için, akış ters şekilde gerçekleştirilir.

Bir Toprak Kaynaklı Isı Pompasının fiyatı ne kadardır ?

Toprak Kaynaklı Isı Pompasının ilk yatırımı alışılagelmiş sistemlerden, örneğin kombiden daha fazladır. Ancak Toprak Kaynaklı Isı Pompası ısıtma, soğutma ve sıcak su teminini yaparken işletme giderleri göz önüne alındığı zaman, satın alma fiyatı farkı, enerji tasarruflarıyla hızlı bir şekilde kapatılır. Amerika’da birçok elektrik şirketi, Toprak Kaynaklı Isı Pompalarının daha fazla ilgi çekici olması için teşvikler sağlamaktadır. Isı pompasının diğer önemli avantajı doğalgaza bağımlılığı sona erdirmesidir. Böylece, hem zehirlenme hem yangın riski sıfıra indirilmiş olur. Çünkü; ısı pompasında hiçbir yakıt depolanmaz ve yakılmaz.

Toprak Kaynaklı Isı Pompası kullanımının artması ile elektrik fiyatına ve kullanılabilirliğe olan etkisi nedir ?

Pik yük ihtiyacının düşürülmesiyle, elektrik şirketleri daha fazla müşteriye hizmet eder ve müşteri başına sabit giderlerini düşürür. Bu, kW başına daha düşük fiyata yol açar.

Toprak Kaynaklı Isı Pompası sisteminin çevresel yararları nelerdir ?

Toprak Kaynaklı Isı Pompası kullandığınız sürece fosil yakıt kullanmanıza gerek kalmaz, böylece, atmosferdeki zehirli emisyon miktarı daha fazla artmaz. Isı pompası topraktan ısıyı çekerken aslında güneşten gelen yenilebilir enerjiyi kullanmaktadır.

Diğer taraftan; içerde doğalgaz veya kömür gibi fosil yakıt yakılmadığından yapının içindeki hava kullanılmaz, oksijen tüketilmez, havalandırma gerektirmez, iç mekanlar temiz kalır.

Toprak Kaynaklı Isı Pompası sistemlerinin kurulumu güç müdür ?

Birçok fosil yakıtlı ısı kaynağının yerine kolayca kurulabilir. Bahçede yapılacak sondaj işi uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır.

Fore kazık sondajları kullanılabilir mi ?

Evet. Birçok durumda Fore kazık sondajları aynı zamanda ısı pompası için de kullanılabilir, Detaylar için sondaj işini yapan ekibimiz size ulaşacaktır.

Toprak ısı değiştiricisini kendimiz kurabilir miyiz ?

Bunun yapılması önerilmez. Borunun ısıl ergimesine ilaveten, delme ve çukur açma işleri, bu işin uzmanı tarafından en iyi şekilde yapılır. Profesyonel olmayan montajlar performansın azalmasına yol açabilir.

Düşey boru delikleri ne kadar uzaklıkta yerleştirilir ?

Düşey boru delikleri 6-7 mt uzaklıkta açılır.

Yatay bir sistemi kurmak ne kadar zaman alır ?

Bu; toprak koşullarına, borunun uzunluğu ile derinliğine ve gerekli ekipmana bağlıdır. Genellikle, birkaç günde tamamlanabilir.

Donmanın olduğu işletme koşullarında performansta ne gibi değişimler olur?

Toprak sıcaklığının 4.5 °Cden -1.1 °C ye düşmesi, yaklaşık olarak kapasite ve verimde %10 luk kayba yol açar. -1.1 °C de donan topraktaki nemden çekilen gizli ısı, soğuk iklimlerde işletilen sistemlerde iyi performans vererek, sistem kapasitesinin artmasına önemli ölçüde katkı sağlar

Toprağın donma koşulları herhangi bir problem doğurur mu ?

Sistem uygun şekilde tasarlanıp kurulduğu taktirde, hayır. (yak. 0.9 – 1.2 m) derinlikler, güneşin, donan toprağı yaz süresince eritmesini sağlar. Ton kapasite başına yeterli uzunluk, bu sorunların üstesinden gelir

Düşey bir sistem ne kadar sürede kurulabilir ?

Düşey montajda, süre, kurulacak yerdeki hafriyatın tipi ve derinliğine, toprağın tipi ve sertliğine ve aküferlerin bulunuşu gibi koşullarla değişir. Tipik delme süreleri, 1 – 2 gündür; toplam kurma genellikle 2 günde yapılabilir

Yatay ve düşey montajların yarar ve sakıncaları nelerdir ?

Yatay montajlar, gider bakımından daha az ekipmanı gerektirerek, daha basittir. Bununla beraber, toprak sıcaklığı ve nem miktarındaki değişimler nedeniyle, daha uzun borular kullanılır. Montajlar, yoğun yağmurlu havadan olumsuz olarak etkilenir. Genellikle, daha büyük alan gereklidir. Son derece sert kaya, sondaj makinaları için eğitilmiş kişileri gerektiren düşey montajı, gerekli kılabilir. Ama daha az boru kullanılır. Arazinin sınırlı olduğu yerlerde, düşey montajlar idealdir.

Borunun uygun şekilde yerleştirildiğinden nasıl emin olunabilir ?

Bu işin uzmanı seçilmelidir. Kuracak kişinin daha önce yaptıkları işlerin listesi istenmelidir. Burada uzman kişiler, kapasitelerinin doğrulanması ve aranması için, adres ve telefon numaralarını vermekten mutluluk duyarlar. Bunu kuran kişinin nerede eğitim aldığına ve şimdiye kadar ne kadar tesis kurduğuna bakılabilir.

Toprak altı ısı değiştiricisi (serpantini) çimenlik veya peyzajı etkiler mi ?

Hayır, etkilemez. Bu konuda yapılan araştırmalar; bu serpantinlerin yeşilliğe, ağaçlara veya çalılara ters bir etkisi olmadığını göstermektedir. Birçok yatay montaj, yaklaşık 90 cm genişliğinde çukurlar gerektirir. Geçici açık alanlar, çimle restore edilebilir. Düşey ısı değiştiricisi, daha az yer gerektirir ve yeşilliklere önemli ölçüde zarar vermez.

Isı değiştiricinin konulacağı alanda birçok gölgelik yapan ağaçların olması, toprak sıcaklığını ve toprağın enerji kaynağı olarak kullanılmasını etkiler mi ?

Asla, etkilemez.

Toprak Kaynaklı Isı Pompası nedir ?

Toprak Kaynaklı Isı Pompası nasıl çalışır ?

Isı, yer ile ev arasında nasıl transfer edilir ?

Toprak kaynaklı ısı pompalarıyla hem ısıtma hem soğutma yapılabilir mi?

Isıtma ve soğutma serpantinlerinin (ısı değiştiricilerinin) ayrılmasına gerek var mıdır ?

Yeraltındaki boru sistemi gerçekten çalışır mı?

Isı Pompası Prosesinin mekanizması nasıldır ?

Bir Toprak Kaynaklı Isı Pompasının fiyatı ne kadardır ?

Toprak Kaynaklı Isı Pompası kullanımının artması ile elektrik fiyatına ve kullanılabilirliğe olan etkisi nedir ?

Toprak Kaynaklı Isı Pompası sisteminin çevresel yararları nelerdir ?

Toprak Kaynaklı Isı Pompası sistemlerinin kurulumu güç müdür ?

Fore kazık sondajları kullanılabilir mi ?

Toprak ısı değiştiricisini kendimiz kurabilir miyiz ?

Düşey boru delikleri ne kadar uzaklıkta yerleştirilir ?

Yatay bir sistemi kurmak ne kadar zaman alır ?

Donmanın olduğu işletme koşullarında performansta ne gibi değişimler olur?

Toprağın donma koşulları herhangi bir problem doğurur mu ?

Düşey bir sistem ne kadar sürede kurulabilir ?

Yatay ve düşey montajların yarar ve sakıncaları nelerdir ?

Borunun uygun şekilde yerleştirildiğinden nasıl emin olunabilir ?

Toprak altı ısı değiştiricisi (serpantini) çimenlik veya peyzajı etkiler mi ?

Isı değiştiricinin konulacağı alanda birçok gölgelik yapan ağaçların olması, toprak sıcaklığını ve toprağın enerji kaynağı olarak kullanılmasını etkiler mi ?

Asla, etkilemez.

 

Toprak Kaynaklı Isı Pompaları Kataloğu

Toprak Kaynaklı Isı Pompaları Kataloğu

Isı pompası ile fore kazık uygulamaları

Isı pompası ile fore kazık uygulamaları

Toprak Kaynaklı Isı Pompalarının Genel Özellikleri

Toprak Kaynaklı Isı Pompalarının Genel Özellikleri

En verimli ısıtma ve soğutma için Toprak Kaynaklı ısı pompası

En verimli ısıtma ve soğutma için Toprak Kaynaklı ısı pompası

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.982931.1071
Euro33.538533.6729
Saat
Hava Durumu
Takvim
Site Haritası